18-20 жовтня 2019
Івано-Франківськ

Заходи, заплановані в рамках проекту ” Регіональні медіа як активізатори громадськості в процесах європейської інтеграції України” закінчуються. Наприкінці листопада відбудеться заключна зустріч учасників проекту.

18-20 жовтня в Івано-Франківську відбувся останній захід проекту “Україна в Європі”, а також візит журналістів, учасників проекту з інших міст, спрямованих на ознайомлення з позитивним та цікавим досвідом регіону у сфері підприємництва, бізнесу, громадської діяльності. Круглий стіл в Івано-Франківську стосувався тем, пов’язаних із діяльністю двох важливих ініціатив, ініційованих у цьому місті, що проводяться там з 2015 року: «Тепле місто» та «Urban space 100». Круглий стіл був організований на колишній фабриці «Промприлад» за участі організацій, які беруть участь у проектах для міста та експертів платформи «Тепле місто». Вони підсумували п’ятирічну діяльність платформи “Тепле місто”, і власне ту частину яка стосувалася “Впливу місцевих грантових програм на розвиток міста Івано-Франківська”. Платформа “Тепле місто” об’єднує різні громадянські та ділові середовища, які працюють на розвиток міста. Платформа була заснована Юрієм Филюком, який повернувся з Києва до Івано-Франківська у 2014 році, після Революції Гідності та на хвилі цієї нової енергії запропонував реалізувати інноваційну ідею в Івано-Франківську. Робота розпочалася з впровадження проекту Urban 100, який функціонує до сьогодні, і тоді платформа була запущена. “Тепле місто” також співпрацює з міською владою та досягає успіхів. За п’ять років існування платформа профінансувала 14 проектів на загальну суму приблизно 40 мільйонів гривень. Серед них соціальні та культурні проекти, міський та громадянський розвиток. Усі, за задумом творців та статутом платформи, були спрямовані на розвиток міста та добробут його мешканців.

Учасники проекту також мали можливість відвідати місця, де є т.зв. добрі практики. Одним з найцікавіших місць було село Обертин, що на Івано-Франківщині. Останнім часом у селі працює сушильний завод «Файні ябка». Це так зване соціальне підприємство. Власник не один, а всі надходження виділяються на розвиток села. Це такий самий підхід, на якому ґрунтується ініціатива Urban 100 в Івано-Франківську, перенесена на сільські умови. Також у селі Обертин з липня цього року функціонує інноваційний в умовах України будинок підтримуваного проживання, в якому четверо осіб проживають самостійно під опікою соціальних асистентів. Залежно від своїх здібностей та навичок вони можуть виконувати різні види оплачуваних робіт.

Інноваційність цієї ініціативи полягає також у тому, що основне фінансування походить з державного бюджету. На відміну від інтернатів такий тип будинків підтримуваного проживання – за словами Юрія Фурка, ініціатора створення такого будинку – дозволяє мешканцям мати певну незалежність і розвиває відчуття соціалізації та своєї потреби. Дві жінки, які живуть у цьому будинку, малюють картини і нещодавно кілька їх робіт були придбані однією з мистецьких галерей з Києва. Ця новаторська форма в Україні – це форма догляду поширена в країнах ЄС.

Регіональні журналісти також відвідали один із найсучасніших виробничих заводів у Європі по виробництву джгутів для автомобілів – ВО”Карпати”. Завод випускає деталі для європейських марок автомобілів: Volkswagen Touareg, Porsche Cayenne, Mercedes.

Останнім пунктом став візит журналістів до Центру історичної спадщини вузькоколійки у селі Вигода, розробленого та створеного як частина міжрегіонального транскордонного проекту, фінансованого з коштів ЄС. Центр – один із найсучасніших в Україні, добре обладнаний, що створює інтерактивні можливості для вивчення як природи Карпат, так і історії вузькоколійки, що діяла у ХІХ та першій половині ХХ століття.