27-28 вересня 2019
Маріуполь

27-28 вересня в рамках проекту “Регіональні медіа як активізатори громадськості в процесах європейської інтеграції України” в Маріуполі була проведена ще одна акція під назвою “Україна в Європі”. Метою проекту є активізація регіональних медіа, щоб вони ініціювали та впроваджували різні види діяльності (інформаційні кампанії, дискусії тощо) у співпраці з місцевими громадами та міською владою, наближаючи мешканців до практичних результатів та проблем, пов’язаних з процесом європейської інтеграції.

Маріуполь – депресивне, прибережне місто, яке постраждало від найбільшої екологічної катастрофи в Україні, але з активним громадянським суспільством. Саме тому учасники проекту, журналісти з Маріуполя, Анна Мурликіна та Тетяна Ігнатченко запропонували проектні заходи під назвою «Як перейти із ситуації концентрації на проблемах до створення можливостей для міста?».

У круглому столі взяли участь провідні активісти з Маріуполя та журналісти. Разом з двома експертами, Євгеном Глібовицьким та Євгеном Вілінським, вони проаналізували сучасну ситуацію та контекст, в якому діють місцеві громадські організації. У другій частині дискусії учасники та експерти розглянули, які форми та механізми співпраці запропонувати в майбутньому, щоб зробити цю діяльність більш ефективною. Окрім цього, відбулася виставка творів карикатуриста Дмитра Скаженика «Україна: шлях до Європи», що стосувалася суспільно-політичних питань, та зустріч з журналістами місцевих медіа, щоб наблизити їх до самого проекту та діяльності, що проводиться в рамках нього.

Через свою специфіку Маріуполь був також обраний містом внутрішнього навчального візиту для учасників проекту – журналістів з Західної та Центральної України. Маріуполь – місто Східної України, на невеликій відстані від прифронтової зони з територією окупованою сепаратистами та Росіянами, яке одне з перших почало опір сепаратистам та російським військам. В ході боїв місто було звільнене у червні 2014 р., але, зважаючи на своє стратегічне розташування та порт на Азовському морі, воно кілька разів зазнавало терористичних нападів. Найсильніший з них відбувся у січні 2015 року. Житловий район Східний був обстріляний снарядами “Град”. Загинуло кілька десятків жителів району, а житлові будинки були сильно зруйновані. Донині Маріуполь залишається в зоні небезпеки та потенційних обстрілів.

Журналісти інших регіонів, які брали участь у візиті, були в цьому місті вперше. Під час візиту вони брали участь у заходах, підготовлених журналістами з Маріуполя, крім того, вони відвідали місця, які відіграли важливу роль під час спроби взяти під контроль місто сепаратистами та місця бойових дій, де проведені акції призвели до визволення міста навесні 2014 року. Журналісти також відвідали житловий масив Східний, обстріляний російськими ракетами “Град” у січні 2015 року. Важливою частиною розмов з Тетяною Ігнатченко, місцевою журналісткою, котра опікувалася групою, були дискусії присвячені відродженню проукраїнських сил у Маріуполі та громадській проєвропейській діяльності мешканців, включаючи молодіжну діяльність. Журналісти також відвідали три села поблизу Маріуполя: прифронтовий Павлопіль, де побачили ситуацію в прифроновій зоні, Сартана – село з жителями грецького походження та село Сонячне, яке частково заселене переселенцями з Бойківщини в рамках примусових переселень у 1951 році.

Для журналістів з інших регіонів, які займаються європейською інтеграцією України, відвідування та розмови з представниками різних середовищ у місцях звільнених від окупації, котрі живуть під постійною загрозою воєнних атак, мають додаткову цінність та значення. Це дозволяє краще зрозуміти виклики, що стоять перед різними регіонами України в контексті європейської інтеграції.