Саме це запитання стало стрижнем семінару-дискусії, який відбувся минулої п’ятниці у виставковій залі Франкового університету та став логічним завершенням виставки світлин фотомайстра Андрія Кирчіва «Замок Гербуртів кличе». Для Товариства Лева, організатора цього заходу, було критично важливо, аби дискусія про туристичну долю твердині відбулася у її «присутності». Адже ідеї, візії та подальше планування підходів і заходів повинні опиратися на реалії «відправної точки». Більш того: для кращого розуміння шляху, яким доведеться пройти до визначеної мети, і уникнення «винайдення велосипеда», до участі було запрошено представників інституцій, що за схожих стартових умов вже змогли досягти вагомих успіхів. 

Від імені ЛНУ учасників привітали проректор університету проф.Володимир Качмар та директор музею ЛНУ Юрій Гудима.

Приємно, що на запрошення спільно поговорити про туристичні перспективи осідля Гербуртів радо відгукнулася перша заступниця голови Добромильської МТГ п.Тетяна Терлецька. Вона, зокрема, зазначила, що розвиток туризму та пов’язаного із ним сектору підприємництва у громаді визначено одним із пріоритетів локальної стратегії. Ще однією винятково приємною подією став приїзд та участь у семінарі п.Єжи Зуби, керівника відділу промоції уряду ґміни Заґуж (Польща), партнера Товариства Лева у спільному проекті. Пан Єжи у своїй презентації та короткому відео-кліпі продемонстрував туристичний потенціал колись, здавалось би, цілком втраченого у цьому аспекті напівзруйнованого колишнього монастиря кармелітів босих.  Логічним і вельми інформативним в контексті унаочнення механізмів побудови туристичної привабливості продовженням розмови став виступ-презентація директора державного заповідника «Тустань» Андрія Котлярчука, де було окреслено шлях до реалізації концепції туристичної дестинації. Історії успіху в реалізації туристичних проектів прозвучали з уст Ігоря Гарасима (заповідник «Стільське городище»), Василя Йосипенка (Клуб замку «Краснодвір», м.Надвірна), Катерини Плечій (відділ культури та спорту Жовківської міськради), Петра Слободяна (Львівський історичний музей). Як завше, конструктивним і чітким  був виступ члена правління ГО Linia102.ua Віктора Гальчинського, який акцентував на прямій залежності туристичної активності в регіоні польсько-українського прикордоння від розвитку і «оживлення» залізничного сполучення між обома країнами і на необхідності пошуку балансу між наступною індустріалізацією та збереженням спадщини століть. 

Але особливим азартом, емоціями та багатством ідей була наповнена друга, власне дискусійна частина семінару. Основою для неї стала візія розвитку туристичної привабливості замку Гербуртів, розроблена організаторами заходу. Практично кожному із понад трьох десятків учасників вдалося висловити свою думку щодо туристичних можливостей Добромильщини та способів заохотити українських і закордонних туристів відвідати цей багатий на пам’ятки і цікаві локації край. Зокрема, своїм баченням розвитку туризму, проблем, ризиків та переваг, що пов’язані із цим процесом, окрім всіх доповідачів, активно ділилися гід та історик Артем Бондар, громадський активіст Мирон Іваник, віце-директор БО «УСЛ» Сергій Гальчинський, архітектор Юрій Дубик та інші учасники.

Підсумовуючи результати дискусії, її модератор, голова Товариства Лева Андрій Нечипорук констатував, що попереду – непростий, але перспективний шлях розвитку туристичної інфраструктури регіону, який має опиратися на наявні та потенційні фінансові, людські, комунікаційні та інформаційні ресурси. Адже зрозуміло, що «живучим» туристичний об’єкт буде лише тоді, коли пересічний турист буде почуватися безпечно і комфортно, не шкодуватиме про витрачені кошти, залишиться задоволений та з бажанням ще не раз повернутися туди, а також порадить – безпосередньо чи через соціальні мережі – іншим відвідати цю дестинацію. 

Всі висловлені ідеї та пропозиції будуть враховані при доповненні візії, яку невдовзі буде представлено до обговорення у Добромильській громаді під час запланованого в рамках проекту навчального візиту.

Нагадаємо, що цей захід організовано в рамках проекту «Торкнутися історії і культури – історико-культурна мозаїка польсько-українського прикордоння», що реалізується ГО «Товариство Лева» (Україна) та гміною Загуж (Польща)  завдяки  підтримці Програми транскордонного співробітництва ПБУ 2014-2020».